Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma niedoczynność tarczycy, ważne jest, aby jak najszybciej poddać go badaniu przez lekarza weterynarii. Jak w przypadku większości schorzeń, wczesna diagnoza i leczenie jest kluczem do utrzymania psa w jak najlepszym zdrowiu.

Czym jest niedoczynność tarczycy u psa?

Kiedy pies ma niedoczynność tarczycy, jego tarczyca jest niedostatecznie aktywna. Tarczyca produkuje hormon, który reguluje metabolizm, więc jeśli nie działa prawidłowo, metabolizm zwalnia. W rezultacie organizm nie może prawidłowo przekształcić kalorii w energię, co może mieć szeroki zakres skutków od łagodnych do ciężkich. Psy, które mają niedoczynność tarczycy, częściej odczuwają zimno, przybierają na wadze i rozwijają się u nich problemy ze skórą i stawami niż u tych ze zdrową tarczycą.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy u psa?

Łagodna niedoczynność tarczycy może w ogóle nie powodować żadnych objawów. Umiarkowana niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi, senność, wypadanie włosów i osłabienie mięśni. Ciężka niedoczynność tarczycy może powodować problemy z sercem, układem oddechowym i przewodem pokarmowym. Jeśli u Twojego psa zdiagnozowano niedoczynność tarczycy, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci wykonanie badania krwi. Pozwoli Ci to poznać poziom hormonu tarczycy we krwi Twojego psa. Możesz również obserwować te objawy:

  • Przyrost masy ciała – jeśli Twój pies ma nadwagę lub dużo przybiera na wadze, może cierpieć na niedoczynność tarczycy. 
  • Letarg – pies z nadwagą, który jest ospały lub ma problemy z poruszaniem się może mieć niedoczynność tarczycy. 
  • Kruche lub łamane paznokcie i/lub łuszcząca się skóra – kruche lub łamane paznokcie i/lub łuszcząca się, sucha skóra są również oznakami niedoczynności tarczycy. 
  • Kulawizna lub sztywność – jeśli Twój pies kuleje lub ma sztywność w stawach, może mieć niedoczynność tarczycy. 
  • Spowolnione tętno – w wyniku niedoczynności tarczycy tętno psa może ulec spowolnieniu. 
  • Spowolnione tempo oddychania – tempo oddychania psa może zwolnić w wyniku niedoczynności tarczycy.

Jak leczy się niedoczynność tarczycy u psa?

Jeśli u Twojego psa zdiagnozowano niedoczynność tarczycy, lekarz weterynarii zaleci plan leczenia. Większości psów przepisuje się syntetyczną formę hormonu tarczycy. Jest ona zazwyczaj podawana codziennie jako część codziennej rutyny żywieniowej. Twój pies może wymagać ponownego badania za kilka miesięcy, aby upewnić się, że dawka jest prawidłowa.

Dodaj komentarz