Kiedy adoptujesz zwierzę, jedną z pierwszych rzeczy, które się pojawiają, jest to, czy zamierzasz je zaszczepić. W końcu nieszczepione zwierzęta pozostawiają sobie możliwość zarażenia się poważnymi chorobami. Szczepienia mogą być jednak nieco kłopotliwe.

Co to jest szczepionka na wściekliznę?

Szczepionka przeciwko wściekliźnie to zastrzyk mający na celu zapobieganie zachorowaniu Twojego zwierzęcia na wściekliznę. Chociaż szczepionka nie gwarantuje, że Twoje zwierzę nigdy nie zachoruje na wściekliznę, to znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Szczepionka zawiera osłabioną formę wirusa wścieklizny. Wirus ten pomaga wywołać odpowiedź immunologiczną w organizmie Twojego zwierzęcia. Z czasem odpowiedź ta pomaga chronić Twoje zwierzę przed wścieklizną poprzez wytwarzanie przeciwciał przeciwko wirusowi. 

Jak działa szczepionka przeciwko wściekliźnie?

Szczepionka przeciwko wściekliźnie działa podobnie jak inne szczepienia. Kiedy lekarz weterynarii podaje zastrzyk, wstrzykuje on osłabionego wirusa w skórę Twojego zwierzęcia. Jedną z zalet podawania szczepionki w ten sposób jest to, że zwierzę nie musi być trzymane w zamknięciu. Szczepionka nie przedostaje się do krwiobiegu. Osłabiony wirus pozostaje raczej pod skórą. Z czasem wirus wywołuje w organizmie zwierzęcia odpowiedź immunologiczną. Ta odpowiedź immunologiczna wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi wścieklizny. 

Jak długo trwa szczepienie przeciwko wściekliźnie?

Czas trwania szczepienia przeciwko wściekliźnie różni się w zależności od zwierzęcia, które je otrzymuje. W przypadku psów, początkowe szczepienie trwa jeden rok. Jednak zastrzyk przypominający przedłuża ochronę do trzech lat. W przypadku kotów jedno szczepienie początkowe zapewnia ochronę przez 12 miesięcy. Po tym czasie zastrzyk przypominający przedłuża ochronę do jednego roku. Czas, przez jaki szczepionka chroni zwierzę przed wścieklizną, określany jest jako czas działania.

Dodaj komentarz