Nosówka nie jest chorobą, którą należy traktować lekko. Jest to śmiertelna choroba, która może zaatakować zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Nosówka kotów, dotyka koty w każdym wieku, ale głównie zwierzęta młodsze. Nosówka u kotów to infekcja wirusowa, która powoduje u nich objawy przypominające objawy bardzo poważnego przeziębienia.

Co to jest nosówka u kota?

Nosówka to infekcja wirusowa, która dotyka młode koty. Jest ona niezwykle zaraźliwa i może być przenoszona na ludzi. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie jest ważne w zapobieganiu postępowi choroby do stadium śmiertelnego. Istnieje wiele różnych typów wirusów, które wywołują nosówkę u kota.

Jak wygląda nosówka u kota? Symptomy

Pierwsze objawy nosówki u kota to gorączka, katar, senność i utrata apetytu. Następnie pojawiają się objawy żołądkowo-jelitowe, neurologiczne i oddechowe. Objawy żołądkowo-jelitowe obejmują wymioty, biegunkę i odwodnienie. Objawy neurologiczne obejmują zmiany w zachowaniu. Trudności w oddychaniu (duszność) są częstym objawem nosówki u kotów i wynikają z obrzęku dróg oddechowych, spowodowanego odpowiedzią immunologiczną na wirusa.

Jak leczyć nosówkę u kota?

Najlepszym sposobem leczenia nosówki u kota jest zapobieganie jej w pierwszej kolejności. Dobra higiena jest niezbędna przy obchodzeniu się z chorym zwierzęciem. Jest ona bardzo zaraźliwa, a mały kociak może od niej umrzeć. Najlepszym sposobem zapobiegania jest szczepienie. Kocięta są szczepione na nosówkę, gdy mają około 12 tygodni. Szczepienie należy powtórzyć w odstępach około czterech tygodni, lub gdy kociak skończy sześć miesięcy. Jeśli dorosły kot nie był wcześniej szczepiony, należy go zaszczepić przeciwko nosówce i wściekliźnie.

Dodaj komentarz