Psy widzą ten sam zakres kolorów co ludzie, ale mogą widzieć niektóre kolory nieco inaczej. Psy mają inny zestaw fotoreceptorów niż ludzie. Poznaj szczegóły!

Czy pies widzi kolory?

Tak, psy widzą kolory. Psy i inne ssaki mają w oczach dwa rodzaje fotoreceptorów, więc widzą w kolorze. Ludzie mają trzy typy, dlatego mamy widzenie trójbarwne i widzimy więcej kolorów niż psy. Różnica w liczbie fotoreceptorów między gatunkami o różnym widzeniu barwnym jest podstawą koncepcji, że psy widzą tylko czerń i biel, bez żadnych kolorów. Jednak nie jest to do końca dokładne, ponieważ psy nadal widzą kolor czerwony, zielony i niebieski i mogą zobaczyć wiele tych samych kolorów co ludzie.

Jakie kolory pies widzi najlepiej?

Psy mają inny zestaw fotoreceptorów niż ludzie i widzą świat nieco inaczej niż my. Oznacza to, że psy widzą więcej odcieni żółci i zieleni niż człowiek mógłby się spodziewać na podstawie widzenia tylko jednego gatunku. Psy w rzeczywistości najlepiej widzą kolor czerwony i niebieski, a najgorzej żółty. Czerwony i niebieski postrzegają jako znacznie jaśniejsze niż ludzie, więc istnieje szansa, że czerwona koszula będzie wyglądać niezwykle jasno dla Twojego psa. Z kolei żółty nie wyróżnia się tak bardzo, więc istnieje szansa, że żółta koszula będzie dla Twojego psa wyglądać nieco nudno.

Dodaj komentarz