Istnieje wiele procedur dostępnych dla kotów i psów wszystkich ras, które nie powodują dyskomfortu, ale mogą pomóc zmniejszyć stres i niepokój, a także podnieść jakość życia. Spójrzmy na niektóre z najczęstszych zabiegów dla kotów i psów we współczesnym świecie i co robią.

Na czym polega leczenie weterynaryjne?

Kiedy Twoje zwierzę przychodzi na wizytę do weterynarza, najprawdopodobniej zostanie poddane dokładnemu badaniu fizycznemu i zostanie przetestowane pod kątem chorób i stanów chorobowych. Jest to część wszystkich wizyt weterynaryjnych, więc lekarz obejrzy skórę, oczy, uszy, usta, mięśnie, kości i brzuch. Podczas tej wizyty lekarz omówi również dietę i styl życia Twojego zwierzęcia oraz przedstawi zalecenia dotyczące poprawy sytuacji w oparciu o wyniki badania. Inne zabiegi, które są powszechnie wykonywane w klinikach weterynaryjnych obejmują:

  • Szczepienia – szczepienia mają na celu ochronę Twojego pupila przed chorobami, które mogą się szybko rozprzestrzeniać. Choroby te mogą być w niektórych przypadkach śmiertelne, dlatego bardzo ważne jest, aby przestrzegać terminów szczepień. 
  • Kastracja – kastrację przeprowadza się, aby zapobiec zajściu Twojego zwierzęcia w ciążę lub zapłodnieniu innych, a także aby pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów. 
  • Mikrochipowanie – mikrochipowanie to szybki zabieg polegający na umieszczeniu małego chipa pod skórą Twojego zwierzęcia. Zawiera on dane zwierzęcia oraz informacje kontaktowe, więc jeśli zwierzę się zgubi, można je łatwo odnaleźć
  • Opieka stomatologiczna – opieka stomatologiczna jest ważna zarówno dla psów, jak i kotów. Regularne szczotkowanie zębów w domu może pomóc w utrzymaniu ich w czystości, ale badanie stomatologiczne i czyszczenie w gabinecie weterynaryjnym zapewni dokładniejsze czyszczenie. 
  • Czyszczenie uszu – infekcje uszu mogą powodować poważny ból i dyskomfort, ale często można im łatwo zapobiec. Twój lekarz weterynarii zaleci sposób i częstotliwość czyszczenia.

Jaki jest cel zabiegów weterynaryjnych?

Zabiegi weterynaryjne są stosowane w celu zapobiegania i leczenia chorób, schorzeń i urazów u zwierząt. Mogą być również stosowane w celu pomocy w niektórych kwestiach behawioralnych, takich jak lękliwość i niepokój, oraz niektórych rodzajach alergii. Lekarz weterynarii określi najlepszy sposób postępowania na podstawie objawów Twojego zwierzęcia i wyników badania. 

Gdzie wykonywane są zabiegi weterynaryjne?

Zabiegi weterynaryjne mogą być wykonywane w szpitalu dla zwierząt lub w gabinecie lekarza weterynarii. Jeśli Twoje zwierzę wymaga operacji lub jest chore, prawdopodobnie będzie musiało zostać  w klinice na dłużej.

Ile kosztują zabiegi weterynaryjne w Polsce?

Zabiegi weterynaryjne mogą różnić się kosztami w zależności od rodzaju zabiegu, zwierzęcia i lekarza weterynarii. Niektórzy weterynarze mogą pobierać więcej niż inni, ale mogą również zapewnić lepszą obsługę lub być bardziej doświadczeni niż inni. Jeśli szukasz zabiegów weterynaryjnych, warto rozejrzeć się i porównać ceny, aby znaleźć najlepszą ofertę. Przykładowo koszt kastracji wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a koszt czipowania to średnio jedyne pięćdziesiąt złotych.

Dodaj komentarz