Psy są podatne na rozstroje żołądka i biegunki, ponieważ często jedzą trawę lub inne rzeczy, których nie powinny. Biegunka może być bardzo niepokojąca dla każdego właściciela psa, ale nie zawsze jest to powód do paniki.

Jak wygląda leczenie biegunki u psa?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby leczyć łagodną biegunkę u psów:

  • Karmić psa mdłymi pokarmami – jeśli biegunka Twojego psa jest łagodna i nie jest spowodowana żadną z powyższych przyczyn, to karmienie go mdłymi pokarmami zwykle wystarczy, aby ustąpiła. Aby to zrobić, przygotuj mieszankę zwykłego ryżu, płatków owsianych lub zwykłej karmy dla psów z puszki z odrobiną wody. Karm psa tą mieszanką trzy razy dziennie, aż jego biegunka ustąpi.
  • Podaj psu probiotyk – jeśli biegunka Twojego psa jest spowodowana czymś poważniejszym, np. infekcją bakteryjną, nie ustąpi ona, jeśli będziesz go karmić mdłym jedzeniem. W takim przypadku powinieneś podawać psu probiotyk. Wykazano, że probiotyki zmniejszają nasilenie biegunki bakteryjnej u psów.
  • Daj psu trochę witamin – psy z biegunką często tracą wiele witamin przez swoje stolce, więc warto dać psu trochę witamin, aby pomóc mu szybciej wyzdrowieć.

Co zrobić, jeśli biegunka mojego psa się nie poprawi?

Jeśli biegunka Twojego psa nie poprawia się nawet po podaniu mu witamin i karmieniu go mdłym jedzeniem, powinieneś udać się do weterynarza. Może to być oznaką poważniejszego problemu, na przykład infekcji. Twój weterynarz będzie w stanie powiedzieć, co jest przyczyną biegunki psa i będzie w stanie przepisać odpowiednie leczenie. Z odpowiednim leczeniem, twój pies powinien wrócić do normy w krótkim czasie. Jeśli uważasz, że Twój pies ma biegunkę, obserwuj go i upewnij się, że jak najszybciej zostanie zbadany przez weterynarza. Biegunka nie jest na ogół poważnym schorzeniem, ale może zagrażać życiu, jeśli jej leczenie trwa zbyt długo.

Jak zapobiegać biegunce u psa?

Jeśli zadbasz o zdrowie swojego psa, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu biegunce: 

  • Zapewnij psu zróżnicowaną dietę – podobnie jak ludzie, psy często nie lubią jeść cały czas tego samego. 
  • Unikaj wspólnych wyzwalaczy biegunki – psy są często bardzo ciekawskie i niestety może to wpędzić je w kłopoty. Upewnij się, że nie zostawiasz żadnego jedzenia leżącego w pobliżu.
  • Regularnie zabieraj psa do weterynarza.

Dodaj komentarz