Nie jest rzadkością, aby psy chorowały na tę chorobę i może ona być śmiertelna, jeśli nie jest leczona. 

Czym jest nosówka u psa?

Kleszczowe zapalenie mózgu to infekcja, która powoduje zapalenie mózgu, czyli stan zapalny mózgu. Wywołuje ją wirus znany jako wirus nosówki psów (CDV). Chociaż może on zainfekować wszystkie zwierzęta, najczęściej występuje u szczeniąt psów, które nie wytworzyły jeszcze przeciwko niemu odporności.

Jakie są objawy nosówki u psa?

Pies może wydawać się ospały, stracić apetyt, wymiotować i mieć wysoką gorączkę, która może utrzymywać się przez kilka dni. Jeśli Twój pies ma ponad trzy miesiące, ma większe szanse na przeżycie choroby niż młodszy pies, choć nadal istnieje ryzyko śmierci.

Jak leczy się nosówkę u psa?

Jeśli Twój pies był szczepiony i zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu, prawdopodobnie ma tylko łagodny przypadek i nie będziesz musiał zabierać go do weterynarza. Powinieneś jednak mieć na niego oko. Jeśli zauważysz, że nie wygląda dobrze, zabierz go do weterynarza, aby sprawdzić, czy nie doszło do powikłań. Jeśli nie został zaszczepiony, bardzo ważne jest, aby zabrać go do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. Weterynarz może dać mu antybiotyki do leczenia objawów, a także antytoksynę do zwalczania samego wirusa. 

Jak zapobiegać nosówce u psa?

Istnieje kilka środków zapobiegawczych, które możesz podjąć, aby upewnić się, że Twój pies nie zachoruje na kleszczowe zapalenie mózgu. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie psa.

Dodaj komentarz