Anaplazmoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, wywołaną przez bakterie z rodzaju Anaplasma. Może być przenoszona na psy poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza. Dowiedz się więcej na jej temat w tym wpisie!

Jakie są przyczyny anaplazmozy u psa?

Do zakażenia bakteriami anaplazmozy może dojść u psów poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza. Bakterie są przenoszone na psy przez części gębowe kleszcza podczas żerowania na psie. Ryzyko zakażenia jest większe u psów, które polują lub są regularnie narażone na kontakt z kleszczam

Jakie są objawy anaplazmozy u psa?

Objawy anaplazmozy u psów obejmują utratę apetytu, gorączkę, senność, odwodnienie, ból stawów i powiększenie węzłów chłonnych. Badania krwi mogą potwierdzić obecność bakterii anaplazmozy w krwiobiegu psa. Przebieg anaplazmozy u psów zależy od czasu trwania zakażenia. 

Jak wygląda leczenie anaplazmozy u psa?

Leczenie anaplazmozy u psów będzie zależało od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej jest ją leczyć. W łagodnych przypadkach anaplazmozy u psów infekcja może być leczona za pomocą antybiotyków. Psy, u których rozwinęły się powikłania po anaplazmozie, będą prawdopodobnie wymagały leczenia w klinice weterynaryjnej. Psy, u których zdiagnozowano anaplazmozę, powinny być natychmiast izolowane. Zmniejszy to ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii na inne zwierzęta.

Dodaj komentarz