Prawdopodobnie słyszałeś o kaszlu kenelowym od swojego lekarza weterynarii. Jest to powszechne schorzenie u psów i innych zwierząt, dotykające zazwyczaj te, które są trzymane w małych pomieszczeniach.

Jakie są objawy kaszlu kenelowego u psa?

Jeśli Twój pies kaszle, ma gorączkę lub ma katar, to prawdopodobnie został zarażony kaszlem kenelowym. Najczęstszym objawem jest suchy, świdrujący kaszel, który brzmi bardziej jak szczekanie niż kaszel. Kaszel może zaczynać się jako słabo nasilony, ale może się nasilić, gdy pies wykrztusza żółto-zielony śluz.  Nos i oczy psa mogą być podrażnione i łzawiące. Pies może mieć wydzielinę z nosa i oczu lub gorączkę. Może być ospały, nie jeść lub nie pić tak dużo, jak zwykle. Jego brzuch może być spuchnięty lub może mieć problemy z oddychaniem.

Jakie leki na kaszel kenelowy stosować u psa?

Aby leczyć kaszel kenelowy, lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki i leki hamujące kaszel, w zależności od rodzaju zaangażowanych bakterii i objawów psa. Do takich leków należą: 

  • Antybiotyki do leczenia infekcji – psy, u których zdiagnozowano kaszel kenelowy, powinny być leczone antybiotykami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. 
  • Antybiotyki, aby zapobiec powikłaniom, takim jak zapalenie płuc. W niektórych przypadkach antybiotyki są podawane przez krótki okres, nawet jeśli pies nie ma infekcji bakteryjnej. Robi się to, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. 
  •  Środki hamujące kaszel, aby pomóc psu poczuć się lepiej

Kiedy należy zabrać psa do weterynarza?

Każdy pies, który kaszle powinien być zbadany przez weterynarza. Kaszel kenelowy jest zaraźliwy, więc im szybciej zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej go leczyć. Wczesna diagnoza i leczenie są ważne, ponieważ infekcja może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.

Dodaj komentarz