Nosówka jest wysoce zakaźnym wirusem dotykającym psy. Choroba ta znana jest pod kilkoma różnymi nazwami, w tym nosówka psów, zakaźne zapalenie wątroby psów i wirusowe zapalenie wątroby. W prawie wszystkich przypadkach nosówka jest śmiertelna u nieszczepionych szczeniąt; starsze psy również mogą być zagrożone. Leczenie nie wyleczy psa, a jedynie pomoże złagodzić niektóre objawy. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak wygląda nosówka u psa i jak możesz chronić przed nią swojego pupila.

Co to jest nosówka u psa?

Nosówka jest terminem zbiorczym dla wielu różnych chorób i wirusów, które dotykają psy. Istnieje kilka różnych form nosówki i wiele innych indywidualnych szczepów, które mogą zainfekować psy. Objawy nosówki u psów są bardzo zróżnicowane i wahają się od łagodnych do ciężkich. Powszechne objawy nosówki obejmują kaszel, wymioty, utratę apetytu, biegunkę, drgawki i senność. Inne formy nosówki mogą powodować objawy od ślepoty i głuchoty do paraliżu i śmierci.

Jak wygląda nosówka u psa?

Nosówka u psów może prowadzić do różnych objawów, ale choroba często charakteryzuje się wysypką. Wysypka występuje zazwyczaj na brzuchu, klatce piersiowej, wewnętrznej stronie nóg i pod brodą. Wysypka po nosówce u psów jest często opisywana jako wysypka zmywalna lub ząbkowana. Wysypka może mieć linie biegnące w niemal każdym kierunku; może być wyboista lub łuszcząca się i może być żółta lub czerwona.

Czy nosówka u psa jest niebezpieczna?

Tak. Nosówka jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla szczeniąt i psów nieszczepionych. Choroba ta może powodować poważne komplikacje zdrowotne, a nawet być śmiertelna. Jeśli Twój pies zachoruje na nosówkę, prawdopodobnie stanie się ospały i będzie miał zmniejszony apetyt. Ważne jest, aby szukać pomocy weterynaryjnej, jak tylko zauważysz objawy nosówki u swojego zwierzaka.

Jak leczyć nosówkę u psa?

Leczenie nosówki nie jest tak proste jak wyleczenie przeziębienia. Jeśli Twój pies zachoruje, prawdopodobnie będzie musiał być hospitalizowany i otrzymać płyny dożylne oraz antybiotyki. Wiele psów będzie musiało być również podłączonych do kroplówki z płynami i otrzymywać suplementy diety, jeśli zaczną tracić apetyt. Na szczęście większość psów zdrowieje po nosówce, choć leczenie może trwać kilka tygodni. Niestety, nieszczepione szczenięta nie zawsze przeżywają nosówkę, nawet przy leczeniu.

Dodaj komentarz