Wścieklizna to wirus, który atakuje układ nerwowy ssaków. Może być przenoszony poprzez ugryzienia, zadrapania lub ekspozycję na ślinę zakażonego zwierzęcia.

Jak rozpoznać wściekliznę u kota? Objawy

Pierwsze objawy wścieklizny u kotów to agresja i nadpobudliwość. Kot może też stać się coraz bardziej wrażliwy na bodźce, takie jak światło, dźwięk i dotyk. Kot może również zacząć zachowywać się nienormalnie i może gryźć lub drapać się. Te zmiany w zachowaniu kota mogą wystąpić nagle i bez ostrzeżenia. Kolejne objawy wścieklizny u kotów to niepokój, niepokój, dezorientacja i nieprawidłowe ślinienie się.

Jak długo rozwija się wścieklizna u kota?

Czas potrzebny do pełnego rozwoju wścieklizny u kotów waha się od jednego do trzech tygodni. Szybkość postępu wirusa zależy od odpowiedzi immunologicznej kota na wirusa. Pierwsze objawy wścieklizny u kotów są często mylone z innymi chorobami. Wiele kotów chorych na wściekliznę nie otrzymuje na czas leczenia i umiera.

Jak zapobiegać wściekliźnie u kota?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniu kota na wściekliznę jest regularne szczepienie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie dla kotów jest szczepieniem jednorocznym, podawanym na wiosnę. Twój lekarz weterynarii będzie w stanie doradzić Ci najlepszy protokół szczepień dla Twojego kota. Koty powinny być również trzymane w domu, z dala od bezpańskich zwierząt i dzikich zwierząt. Zmniejszy to ryzyko kontaktu kota z wścieklizną lub innymi chorobami odzwierzęcymi.

Dodaj komentarz