Gorący punkt to mały obszar skóry, który staje się czerwony, spuchnięty i swędzący. Najczęściej występuje u psów o krótkiej lub cienkiej sierści, takich jak teriery, chihuahua, maltańczyki czy Jack Russells. Sprawdź szczegóły na ten temat!

Co to jest hot spot u psa?

Z angielskiego hot spot, znany również jako zapalenie skóry, to infekcja skóry psa, zwykle na szyi, pachach lub tylnych łapach. Jest ona spowodowana przez bakterie. 

Jakie są przyczyny hot spotu u psa?

  •  Zbyt ciepłe środowisko. Jeśli Twój pies jest przegrzany, może nie być w stanie kontrolować otwarcia gruczołów potowych. To może sprawić, że będzie bardziej podatny na infekcje. 
  •  Drażniąca obroża. Jeśli Twój pies ma zbyt ciasną obrożę, może u niego powstać gorący punkt w miejscu, gdzie obroża ociera się o skórę. 
  • Alergie lub inne choroby skóry. Psy z alergiami lub innymi chorobami skóry mogą być bardziej narażone na wystąpienie hot spotów. 
  •  Nasiona trawy. Jeśli Twój pies ma otwartą ranę i dostanie się do niej nasiona trawy, nasiona te mogą przerodzić się w infekcję.

Jak leczyć hot spot u psa?

Hot spot  u psa powinien być leczony, aby zapobiec pogorszeniu się jego stanu. Możesz spróbować jednego z następujących sposobów leczenia:

  • Zimny kompres – jeśli rana jest bardzo spuchnięta, możesz zastosować zimny kompres lub okład z lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Możesz również wstępnie namoczyć obszar roztworem soli fizjologicznej, aby zmniejszyć obrzęk. 
  • Antybiotyki – twój lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze antybiotyki  w celu leczenia infekcji. Prawdopodobnie udzieli Ci również porady, jak lepiej dbać o ranę.

Dodaj komentarz