Udar cieplny, znany również jako wyczerpanie cieplne lub hipertermia, może dotknąć psy podczas gorącej i wilgotnej pogody.
Co to jest udar cieplny u psa i jakie ma objawy?
Udar cieplny, znany również jako hipertermia, występuje, gdy temperatura psa wzrasta do niebezpiecznego poziomu. Pies może doznać uszkodzenia narządów, w tym niewydolność nerek, a nawet umrzeć. Objawy udaru cieplnego u psa obejmują senność, szybkie dyszenie i zwiększenie tempa ślinienia się. Pies z udarem cieplnym będzie miał również wysoką gorączkę,.
Jak rozpoznać udar cieplny u psa? Symptomy
- Letarg – Twój pies może wydawać się niezwykle zmęczony i nieaktywny.
- Szybkie i ciężkie dyszenie – częstotliwość oddychania Twojego psa może wzrosnąć do ponad 40 oddechów na minutę, a jego klatka piersiowa może zauważalnie poruszać się w górę i w dół.
- Szybkie i silne bicie serca – możesz wyczuć bicie serca psa przy jego klatce piersiowej. Policz uderzenia przez 15 sekund i pomnóż przez 4, aby uzyskać dokładniejszy odczyt.
- Obfite ślinienie się – pies z udarem cieplnym będzie ślinił się dużo więcej niż normalnie.
- Blade dziąsła – dziąsła mają naturalnie niebieski kolor, ale powinny zmienić kolor na różowy, ponieważ przepływ krwi zwiększa się, gdy pies jest pobudzony. Jeśli jego dziąsła są niebieskie, słabe lub blade, może to być oznaką udaru cieplnego.
Jak wykonać pierwszą pomoc w przypadku udaru cieplnego u psa?
Przede wszystkim wprowadź psa do środka. Z czasem jego organizm zacznie się ochładzać, ale to też wymaga czasu. Możesz też pomóc przyspieszyć ten proces, umieszczając psa w chłodnym pomieszczeniu, zapewniając świeżą, zimną wodę. Użyj mokrego ręcznika i umieść go nad głową i łapami psa. Jeśli Twój pies nie daje oznak życia, poszukaj natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.
Jakie mogą być skutki udaru cieplnego u psa?
Jeśli Twój pies ma udar cieplny, istnieją zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe skutki, których należy być świadomym. W krótkim okresie może on doświadczyć senności i ogólnego uczucia złego samopoczucia. Długotrwały, udar cieplny może spowodować nieodwracalne uszkodzenie narządów. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci.
Jak wygląda leczenie udaru cieplnego u psa?
W przypadku, gdy pies dozna udaru cieplnego, ważne jest, aby nie wpadać w panikę. Schłodzenie psa jest kluczowe, a można to zrobić, umieszczając go w chłodnym miejscu ze świeżą wodą i ręcznikami namoczonymi w chłodnej wodzie. Podobnie jak w przypadku ludzi, należy również starać się zapobiegać wybuchowi udaru cieplnego u psów poprzez utrzymywanie ich w stanie nawodnienia, zwłaszcza w gorących miesiącach letnich.
Wskazówki, jak zapobiegać udarom cieplnym u psów
- Dbaj o nawodnienie swojego psa.
- Planuj spacery i zabawy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa.
- Jeśli Twój pies ma długie futro, możesz chcieć je wypielęgnować, aby się nie przegrzał.
- Unikaj spacerów z psem w godzinach, kiedy słońce jest najsilniejsze.